W dzisiejszym świecie istnieje potrzeba pozytywnej i mądrej edukacji seksualnej, bez banalizowania i ograniczania jej tylko do przekazu na temat tzw. „bezpiecznego seksu”.
Tę zachętę wychowania do miłości, akceptacji seksualności i promocji życia w rodzinie promuje papież Franciszek, który jednoznacznie sprzeciwia się próbie wprowadzenia edukacji seksualnej, która zachęcałaby dzieci i młodzież do „bawienia się swoim ciałem” (por. AL. 283), do używania narządów płciowych w sposób, który sprowadza człowieka tylko do poziomu zaspokojenia swoich potrzeb, nie szukając dobra drugiej osoby.
Edukacja seksualna powinna również obejmować poszanowanie i docenienie różnicy płciowej. Docenienie własnego ciała w jego kobiecości lub męskości jest konieczne, aby otworzyć się na spotkanie z innym, różnym od siebie. Zaakceptowanie własnej płciowości, zdolność panowania nad sobą, szacunek dla drugiej osoby prowadzą do harmonijnego i prawidłowego rozwoju osoby w kontekście wychowania do miłości, do wzajemnego daru z siebie w małżeństwie.
W swojej adhortacji Franciszek cytuje też Ericha Fromma. „Pociąg seksualny tworzy na krótko złudzenie związku, a jednak bez miłości «związek» ten pozostawia obcych równie daleko od siebie, jak byli dotąd” – pisał psycholog. Komentując jego myśl, papież pisze, że „czym innym jest zrozumienie słabości wynikających z wieku lub chaosu, a czym innym jest pobudzanie młodzieży do przedłużania niedojrzałości w ich sposobie miłowania”.
Udzielenie wsparcia w procesie dojrzewania dla dziewcząt w wieku 12-17 lat to nasza pasja. Chcemy pomóc w procesie zachodzących przemian i dojrzewania dziewcząt do świadomie przeżywanej kobiecości poprzez odkrywanie swojej wartości i potencjału.